2017.12.17 — Insieme i Fresco Sonare

Orkiestra Kameralna Fresco SonareChór Insieme

17 grudnia 2017 roku

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu „Kulturalne Spotkania nad Potokiem”. Będzie to koncert, który wprowadzi nas w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. W niedzielę, 17 grudnia o godz. 19.00 usłyszymy kolędy w wykonaniu Chóru Kameralnego Insieme oraz  Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare z Krakowa pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Będą to kolędy w opracowaniu Macieja Małeckiego, które zostały również wydane na płycie. Koncert odbędzie się tym razem w kościele po Mszy Świętej.

 

Chór Kameralny Insieme prowadzony przez Monikę Bachowską rozpoczął działalność we wrześniu 2015 roku.  Pod koniec grudnia Insieme nagrało polskie, protestanckie oraz prawosławne kolędy i pastorałki na potrzeby TVP Kraków, a kilka tygodni później wykonało, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, cykl kolęd Macieja Małeckiego wraz z orkiestrą Fresco Sonare. We wrześniu 2017 roku chór wziął udział w nagraniu płyty z muzyką nieznanego dotąd francuskiego kompozytora Rene de Boisdeffre. Insieme działa pod patronatem Dworku Białoprądnickiego. Zespół zrzesza uczniów i absolwentów szkół muzycznych oraz doświadczonych chórzystów, których głównym założeniem było stworzenie chóru składającego się  z prawdziwych pasjonatów, otwartych na współpracę i różne gatunki muzyczne, sięgających po wyrafinowaną literaturę chóralną.

 

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare istnieje w Krakowie od 1997 roku. Młodzi muzycy pracują od początku pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygentki, Moniki Bachowskiej, która porywa ich swoją osobowością i dzięki której osiągnęli tak wysoki poziom artystyczny.

Gra orkiestry Fresco Sonare charakteryzuje się nie tylko najwyższym poziomem warsztatowym, ale i wielką radością muzykowania, którą młodzi muzycy zarażają słuchaczy swoich koncertów oraz ogromną pozytywną energią.

Zespół Fresco Sonare koncertował m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, solistami i chórem z Londynu ,,East Sussex Bach Choir”, zespołem aktorów Teatru Gardzienice oraz wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Klaudiuszem Baranem, Łukaszem Długoszem.

O możliwościach zespołu Fresco Sonare świadczy fakt, że wykonuje on zarówno muzykę klasyczną (Vivaldi, Bach, Mozart) jak również z powodzeniem i talentem interpretuje muzykę kompozytorów współczesnych (K. Penderecki, M. Małecki, W. Kilar, M. Zieliński, M. Chyrzyński), muzykę rozrywkową (A. Piazzolla, S. Sojka, G. Turnau) oraz muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową (Z. Konieczny).

fot. Rafał C.