2018.03.11 — Konfederaci Barscy

Konfederaci Barscy

11 marca 2018 roku, Oratorium św. Filipa Neri, godz. 15.00, wstęp wolny

 

„Konfederaci Barscy” Adama Mickiewicza to kolejna sztuka, która została zaprezentowana przez studencki Teatr „Dobry Wieczór” Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dramat Mickiewicza przedstawia epizod konfederacji barskiej z 1772 roku.

Premiera sztuki, która odbyła się 24 lutego 2018 r., wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i jest dla widzów wyjątkową lekcją historii.

– „Konfederaci Barscy” jako sztuka została wybrana ze względu na okoliczności 100-lecia niepodległości Polski, ponadto Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Konfederacji Barskiej, więc de facto jest to rok dwóch rocznic (…). Konfederacja barska była konfederacją, którą historiografia komunistyczna próbowała zatuszować, ponieważ chodziło o traktat przyjaźni z Rosją i wszelkiego tego typu związki. Nie było to dobrze widziane. My dzisiaj do tego nawiązujemy (…). Hasło konfederacji barskiej to wolność i wiara. Symbolem tego są ryngrafy z Matką Bożą. Chodziło także o to, aby Rzeczypospolita przestała być protektoratem rosyjskim – wyjaśnia reżyser spektaklu o. Dariusz Drążek CSsR.

fot. Rafał C.

« 2 z 3 »